Skip to main content

„Tiesiog padaryk tai” – garsus „Nike” šūkis, įkvėptas nusikaltėlio žodžių

Bet kurio prekinio ženklo žinomumas priklauso nuo gerai parinkto vardo, logotipo ir šūkio. Šie trys komponentai yra labai svarbūs marketinge. Kiekviena iš kompanijų, ypač turinčių pasaulinę šlovę, dažnai turi ir įdomią istoriją.

Oregono valstijoje (JAV) 1964 m. įkurta „Nike“ (iš pradžių vadinta „Blue Ribbon Sports“, vėliau 1978 m. pervardinta į „Nike, Inc.“) taip pat turi įdomią istoriją, susijusią su įmonės šūkiu.

Reklama

Kai žmogus išgirsta frazę „Just do it” (liet. „Tiesiog daryk tai“), jo galvoje iškart atsiranda asociacija – „Nike“, sportinių batų ir drabužių tinklas. Šūkis yra tvirtai įsitvirtinęs įmonėje, beje, dabar šis šūkis yra ir labiausiai atpažįstamas visame pasaulyje. Tačiau, nedaugelis žino, kad įkvėpimas jį sukurti buvo Amerikos nusikaltėlio, kuris buvo nuteistas už plėšimus ir žmogžudystes, žodžiai.

Danas Weedenas, asmeniškai pasiūlęs naują šūkį „Nike“, vėliau atskleidė, kad jį įkvėpė paskutiniai Gilmore’o žudiko žodžiai. Jis pažymėjo, kad praėjusio amžiaus 80-aisiais įmonei sekėsi sunkiai ir reikėjo ką nors pakeisti. Kadangi jis buvo reklamos agentūros „Wieden & Kennedy“, tuo metu užsiimančios „Nike“ reklama, įkūrėjas, jis taip pat rūpinosi įmonės reklama.

Kartą jis prisiminė vieną žudiką, kuris buvo nuteistas mirties bausme dėl nusikalstamų veiksmų. Kažkodėl paskutiniai šio žmogaus žodžiai Weedenui buvo labai įsimintini, nors jis, siūlydamas juos „Nike“ viršininkams, nusprendė pakeisti vieną žodį, nors ir reikšmė nepasikeitė.

1976 m. Jutos degalinėje įvyko apiplėšimas ir žmogžudystė. Kaltas buvo pripažintas 36 metų Gary Gilmore’as, kuris po degalinės darbuotojo nužudymo, kitą dieną tą patį padarė ir motelio darbuotojui. Byla buvo neįprastai garsi, jau vien dėl to, kad Jutoje dešimt metų niekas nebuvo nuteistas mirties bausme. Yra žinoma, kad Gilmore’as šią bausmę pasirinko savarankiškai, nors advokatai bandė įtikinti jį prašyti malonės. Tačiau kaltinamasis atsistojo teismo salėje ir pasakė „Darom”.

Reklama